Најновите 20 објави

Соопштение за чествувањата за празникот Воведение

Возљубени верници, Со особена радост ве покануваме на сеноќното молитвено бдение во Манастирот Пречиста Кичевска, по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, коешто ќе започне во недела, на 3 декември, во 21 часот. На бдението молитвено ќе претстои Старецот Епископ Антаниски г. Партениј, кој ќе чинодејствува со Божествената Литургија на крајот од…

Испраќање на баба Живка во небесниот Ерусалим

Проштално слово на монасите од Бигорски и монахињите од Рајчица, Пречиста и Кнежино, при Исходното последование на новопретставената слугинка Божја Живка Фидановска, мајката на Епископот Антаниски г. Партениј, на 28 ноември 2023 лето Господово Мила и сакана наша баба Живка, утехо на срцата наши и мајчинска прегратко на душите монашки, Како што во твое присуство…

И во смртта неразделни: по дедо Боро кај Господа си замина и баба Живка

Магла, дожд, студ, а погреб се изврши: заспа во Господа Бога и живоименитата мајка. Гулабицата по гулабот, во љубов кон Творецот. Дедо Борис и баба Живка, од овој живот преминаа прилично за кратко. Достоинствено и чесно, наместо ридание: Алилуја! Ви благодариме за Старецот, таткото наш во Христа. Нашето срце во молитва бие, споменот ваш вечен…

Добар Рај, возљубена моја мајко!

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено за време на Исходното последование на неговата мајка Живка Фидановска, во сечесниот храм на Св. Вмч. Недела во Битола, на 28 ноември 2023 лето Господово Високопреосвештен Владико г. Јован, Возљубени ужалени, Не изминаа ни четириесет дена откако милостивиот Христос Бог го зеде нашиот драг Боро во…

Устоличен новиот Митрополит на Солун г. Филотеј

Откако пред извесно време Високопреосвештениот Митрополит на градот Солун г. Антим се повлече од митрополитската столица поради прилична старост, од страна на Светиот и Свештен Синод на Православната Црква на Грција за негов преемник беше предложен, изгласан и избран досегашниот Преосветен Епископ Орејски г. Филотеј, кој беше викарен на Архиепископот на Атина и цела Грција…

Христијаните во светот

Христијанинот е Христов избраник. Вистинскиот Христијанин чувствува голема чест и благослов од Бога, бидејќи Го познал Христа и бидејќи е Негов избраник. Се разбира, тој е избран во смисла дека Христос го повикал да стане верник; но, и верникот не помалку, како што вели Мојсеј во своите Повторени закони, Го избрал Христа за свој Бог.…

Соборот на Светите Архангели – ден на ангелска радост

Во тивката и спокојна прегратка на нашиот Свет Манастир, изминатата ноќ и денеска, со бдение и Божествена Литургија, го чествуваме умилниот спомен на чесните, небесни, бесплотни Сили, кои ги укрепуваат душите и ги радуваат срцата на луѓето. Ангелите, тие блескави гласници на Божјата љубов и мудрост, се постојан извор на вдахновение, просветление и чудеса за…

Православната Црква се здоби со двајца нови Светии

Бог Троица, Отецот, Синот и Светиот Дух, Кој со неискажлива и непоимлива добрина, милосрдие и промисла, создал и устројува сѐ, ѝ дал радост и сила на Црквата Своја која Единородниот Син Божји, Господ наш Исус Христос со Својата Чесна Крв ја спечали, та таа радост и сила да останат непобедливи и незасенети во веки веков.…

Си замина кај Господа актерот Мето Јовановски

Сеќавајќи се на зборовите на Спасителот Господ Исус Христос, дека секој што верува во Него преминува од смрт во живот, Свештената Бигорска Обител, предводена од својот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, со жал во срцата поради привремената разделба, молитвено ја испраќа во Христови раце душата на својот сакан Мето Јовановски, легендата и апогејот на македонскиот…

Вие не сте од овој свет

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештениот Бигорски Манастир, изговорено во Кнежинскиот Манастир, на празникот Ѓургиц, по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на 3/16 ноември 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Возљубени и мили верници, Господ наш Исус Христос, преку Своето Свештено Евангелие,…

Ехо од Вечноста: Празнување на Светиот Георгиј Победоносец во Кнежино

Среде мистичниот одек на молитвите принесувани со векови, врз немите но историски многугласни остатоци од камени ѕидови, мермерни капители и столбови, во молитвената исихија на древниот Кнежински Манастир, вчеравечер и денеска радосно и благодарствено се празнуваше споменот на неговиот славен патрон – Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец. Празникот на возобновување на Храмот на Свети Георгиј во…

Божикни пештери за секој христијански дом

Онаа Која Го роди Родениот пред почетокот на сите векови - Младенецот Христос - еве одново се подготвува да Го роди во нашите срца.Јаслите се подготвени да Го пречекаат, живиот свет да Му се израдува, ангелите да Му запеат и нивната песна смирените пастири да ја послушаат, а мудрите да Му се поклонат. Зашто, ете…

За смислата на искушенијата IV – дел

„Змијата беше најлукава од сите полски ѕверови“. Злото доаѓа од таму од каде што не  очекуваш. Изненадувањето е најчестата негова тактика, неговиот метод, затоа Светиите се труделе постојано да бидат будни. Таа будност им помагала да го уловат злото и да го препознаат, без разлика каква и маска да носи. Секогаш биле спремни. Тоа е…

Прославувањето на Свети Димитриј во Бигорски

Прославувањето на Светиот и славен Великомаченик Димитриј Солунски Мироточец за Свештената Бигорска Обител не е само еден годишен спомен, туку и суштинска благодатна средба со Чудотворецот, во живото предание на православната Црквата. Возљубен силно од страна на нашиот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј и на неговата монашка заедница, Светиот Димитриј е секогаш причина за духовно…

Мироточение на свети Димитриј во 1987 година

Во овој текст ќе си спомнеме за чудото на мироточење на свети Димитриј во светиот храм во Солун, 1987 година, како што раскажува ѓаконот на храмот и денешен свештеник во светиот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во областа Четириесет цркви во Солун - отец  Христос Котиос. Тоа се случи на 26 октомври  1987 година. Поминуваше…

Востоличен новиот Епископ Дељадровско-илинденски г. Јоаким

На вчерашната неделна Света Литургија, во новоизградениот храм на Светите рамноапостолни цар Константин и царица Елена во општината Илинден, Скопје, беше устоличен епископот на новоформираната Дељадровско-илинденската епархија, Неговото Преосвештенство Епископот г. Јоаким. На Божествената Литургија со којашто чиноначалствуваше Епископот г. Јоаким, сослужуваа и Митрополитот Крушевско-демирхисарскиот г. Јован, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, Епископот Делчевско-каменички г. Марко,…

Упокоение на дедо Борис и Задушница

Во денешната заупокоена сабота, кога Црквата наша Света нѐ повикува на усрдно сеќавање и молитвено спомнување на од веки упокоените отци, браќа и сестри наши, кои се упокоиле со вера во Воскресението, Бигорската Обител, со длабока тага поради привремената разделба и со светла надеж за вечен покој, ги известува сите свои поклоници и пријатели дека…

Добар Рај, возљубен мој татко!

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено за време на Исходното последование на неговиот татко Борис Фидановски, во сечесниот храм на Св. Вмч. Недела во Битола, на 2 ноември 2023 лето Господово Возљубени ужалени, Сите ние добро знаеме дека животот се состои од еден збир на разделби. И секоја разделба со нешто убаво…

Испраќање на дедо Боро во небесниот Ерусалим

Проштално слово на монасите од Бигорски и монахињите од Рајчица, Пречиста и Кнежино, при Исходното последование на новопретставениот слуга Божји Борис Фидановски, таткото на Епископот Антаниски г. Партениј, на 2 ноември 2023 лето Господово Чесна е пред Господа смртта на преподобните Негови. Секогаш сакан и почитуван наш дедо Борис, ти светол лебеду Христов, штедар дарителу…

Кошмарот наречен Halloween

Halloween – празник на нечистите сили, кој нашите најмили и најмлади го одбележуваат во ноќта спроти 1 Ноември. Но за да можеме да ја разбереме суштината на ова безумно празнување, ние мораме да ги допреме неговите корени. Празникот своите корени ги има уште во дохристијанската епоха, меѓу примитивните келтски пагани во регионите на Англија, Ирска…