Најновите 20 објави

(ВИДЕО) Престолниот празник на Вселенската патријаршија

Денес, 30 ноември 2022 година, во Сечесниот патријаршиски храм на свети Георгиј Победоносец во Фанар, беше отслужена Патријаршиска и Синодска света Литургија, во спомен на светиот апостол Андреј Првоповикан, престолниот празник на Мајката Црква Константинополска. На Божествената Литургија, на која се изврши и ракополагање на ѓакон, чиноначалствуваше Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, кој во својата беседа, по…

Кој е мојот ближен?

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на Милостивиот Самарјанин, на 27 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Со Божја помош, мили мои, утре започнуваме со благословениот подвиг на Божикниот пост, со таа наша подготовка за светлиот празник на Рождеството Христово.…

Неделно евхаристиско собрание, за благослов на Божикниот пост

Почеток на постот, почеток на покајанието, на свештена подготовка, за да го примиме Царот на славата, Кој доаѓа од Дева да се роди, во јасли да се положи, смирено и понижено со луѓето да поживее, за нив силно и трајно да ги оживотвори. Премудроста Божја, нашиот Господ Христос да се удостоиме да Го пречекаме со…

Потрага по среќата

Во една далечна земја си живеело едно момче по име Иван. Тоа било сираче, не ги знаело ни својата мајка, ни таткото. Живеело потполно само во една стара колиба и се хранело со она што добрите луѓе му го носеле. -Ах, зошто ми се падна мене оваа жална судбина на сирак? – воздивна тажно Иван…

Само кога љубовта ќе се соедини со слободата, има духовно исцеление

Денес Христос нѐ исправа пред огледало за да можеме да ја видиме сопствената слабост и да ја следиме својата состојба. Како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив (Лука 6,31). Со други зборови, правете го тоа што би сакале да ви го прават другите. Ваквиот однос, всушност, е првиот…

Прославен споменот на Бестелесните сили во Бигорски

Хорот ангелски и севеликите чиноначалници Михаил и Гавриил, Архистратизите Божји, денес Црквата Христова ги прославува и им се радува, како на такви кои Бога неуморно Го прославуваат. Небесната хиерархија на војската Господова, силната заштита на напаѓаните и искушувани Христијани, денес им принесува на верните радост ангелска и песна непрестајна, вера непоколеблива и надеж сигурна, оддишка…

Духовна поткрепа на затворените во КПУ Затвор Скопје

Како продолжение на претходната Монашка проповед во КПД „Идризово“, на покана на директорот на установата Филип Андонов, како и останатите членови на управата, со одобрение на директорот на Управата за извршување на санкциите, почитуваниот г. Марјан Спасовски, а на наше особено задоволство, со благослов на нашиот игумен, Епископот Антаниски г. Партениј, монасите од нашата света…

Прослава на Свети Георгиј Победоносец во Кнежино

Настапи денот на Победоносецот храбар и вљубеникот Господов, Свети Георгиј славниот. Зборови не се доволни за пофалба на поборникот за вистинската и света вера, вера во Вистината, во Воскресението и во Животот наш, во највозљубениот Господ, Бог и Спасител Исус Христос. Го пофали и прослави Бога до крај и со сѐ, а сега Бог го…

Свети Георгиј Победоносец, носител на Божествениот ерос

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Кнежинскиот Манастир, на празникот Ѓургиц, за време на Светата Литургија, на 16 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, сме озарени од блесокот на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, во чест на преносот на моштите и…

Вселенскиот Патријарх положи цвеќе на местото на жртвите во Истанбул

Н. Б. Сесветост Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, во понеделникот, во раните попладневни часови, отиде на местото на терористичкиот напад на Шеталиштето во Перан, Истанбул, каде што положи букет бели цвеќиња и се помоли за упокојување на жртвите од терористичкиот напад во неделата, а даде и изјави за медиумите, осудувајќи го грозоморниот настан и тероризмот…

Бетовен – Бог над сè

Ромен Ролал Лудвиг Ван Бетовен (1770 – 1827), апсолутно и без сомнение е најгенијалниот музички творец и композитор во досегашната уметничка историја. Поради своето фламанско потекло, тој често претставувал вистинска духовна загатка за своите современици - Германците, коишто не можеле да ги сфатат многуте црти на неговиот оригинален карактер. Неговиот најдобар животописец Ромен Ролан, сосема…

Работна акција на млади битолчани во Скитот „Свети Кирил и Методиј“

Со благослов на нашиот Старец, Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, деновиве во Свештената Бигорска Обител престојуваа околу десетина млади луѓе, повеќето од Битола и неколку од Кичево, кои доброволно и самоорганизирано притекнаа да помогнат во обемните работни активности во овој период. Главната работна сила беше насочена кон бигорскиот скит „Свети Кирил и Методиј“ во…

Промоција на филмот „Каде си Адаме?“ во Бигорски

Во рамки на промоцијата низ повеќе градови во нашата татковина, ја имавме честа и кај нас во Бигорски да се емитува премиерата на филмот ,,Каде си, Адаме?“- документарец за Светогорскиот манастир на Светите Архангели Дохијар. Токму по иницијатива на продуцентот на филмот, ѓакон Александар Запорошченко, Бигорски стана еден од центрите за емитување, чии гледачи беа…

Посета на Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј од Православната Црква на Чешките земји и Словачка

Во поклоничка и братска посета на нашата Свештена Обител денеска допатува Неговото Високопреосвештенство, Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј од Православната Црква на Чешките земји и Словачка, заедно со својата чесна придружба, презвитерите Василиј и Богуслав. Ценетиот гостин беше гостољубиво пречекан со свечен манастирски пречек иподохи, кој му доликува на архијерејското достоинство. По молитвената поворка за пречек…

Вселенскиот Патријарх отслужи Трисагија за покој на патријархот Григориј VI, поранешен пелагониски митрополит

Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, во вторникот на 8 ноември 2022 г., претстоеше на Светата Литургија што беше отслужена на празникот Собор на Севеликите Чиноначалници, во општината Мега Ревма (денешно Арнавуткој) во Цариград (денешен Истанбул). Вселенски Патријарх Григориј VI Веднаш потоа, Вселенскиот Патријарх отслужи Трисагија за покој на душите на секогаш спомнуваните…

Споменот на Христовиот светилник Свети Димитриј Мироточив во Бигорски

Непресушен извор на миро, благодатно и исцелително, постана, откако со копје во ребра како Христа прободен беше; реки на исцеление точиш врз сите што со вера ти приоѓаат, светило на Црквата, пофалбо Солунска. Светиите се наши патокази кон Царството Небесно. Тие се наши искрени спомагатели во борбата за вистината на вечниот живот и на Воскресението.…

Параболата за сиромавиот Лазар, лекција по есхатологија

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено во неделата на Параболата за сиромавиот Лазар, на 6 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Ја чувме, мили мои, за повеќето од вас познатата евангелска парабола за богатиот човек и за сиромавиот Лазар. Пречистите…

Се упокои Архиепископот на Кипар, Хризостом II

По долгогодишно боледување, денес, на 7 ноември 2022, се упокои и премина кај Господа претстојателот на Православната Црква на Кипар, Архиепископот г. Хризостом II, на 81 годишна возраст. Архиепископот на Нова Јустинијана и на цел Кипар се родил на 10 април 1941 година во Тала, во близина на Пафос, Кипар. Таму завршил Основно училиште и…

Задушница, или спомен за оние кои умреле, но се живи во Христа

Во своето неодамнешно интервју, нашиот сакан Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, говорејќи за многу суштествени нешта, меѓу другото за смртта ќе се искаже вака: „Оваа страшна состојба на човекот (т.е. смртта) со тага ја почувствувал и Богочовекот Господ Исус Христос, кога заплакал над Својот пријател Лазар, кој веќе четири дена бил во гробот и неговото…

Пронајден древен христијански манастир во Арабија

Во непосредна близина на брегот на Обединетите Арапски Емирати е откриен древен христијански манастир кој датира уште од пред исламот да се појави и да земе замав низ Арапскиот Полуостров. Манастирот е втор од ваков вид пронајден во Обединетите Арапски Емирати. Научниците сметаат дека тоа е сигурен доказ за фактот дека тамошните жители првично биле…